23 Octombrie 2014
Festivalul Internațional al Viei și Vinului
- ediția a XII-a

Un grup de elevi de la Liceul Teoretic ”Emil Botta” au participat la Concursului Județean al Alaiurilor, organizat cu prilejul Festivalului Internațional al Viei și Vinului Bachus 2014. Prezentarea alaiurilor liceelor vrâncene a avut ca tematică principală Festivalul Bachus 2014, elevii fiind îmbrăcați în costume populare și având coșuri cu produse specifice recoltei de toamnă, struguri, nuci, mere, bostani. Concursul inițiat de Consiliul Județean Vrancea și Centrul Cultural Vrancea şi-a propus ca în acest an să îmbogățească latura artistică a festivalului printr-un concurs al celor mai frumoase alaiuri ale tinerilor. Prin participarea la această manifestare-concurs, organizatorii şi-au dorit o implicare mai mare a tinerilor permițându-le astfel etalarea creativității, a imaginației și a bunului gust. Grupurile de elevi îmbrăcați în costume naționale au defilat pe traseul stabilit, între intersecția de la Big și Piața Unirii.

3 Octombrie 2013
Festivalul Internațional al Viei și Vinului -ediția a XI-a
- prilej de sarbatoare pentru toți vrâncenii -

Elevii Liceului Teoretic ”Emil Botta” din Adjud au participat la manifestările prilejuite de acest eveniment, alături de reprezentanții celorlalte unități de învățămțânt din județ.